ارتودنسی متحرک

آذر 13, 1397 توسط fmoradian0
motaharek.jpg

ارتودنسی متحرک (توسط متخصص ارتودنسی و ارتوپدی فک):

نوعی از درمان تخصصی دندانپزشکی است که بیمار میتواند دستگاه ارتودنسی را حرکت دهد;یعنی می تواند شخصاٌ دستگاه ارتودنسی را در دهان گذاشته و از دهان خارج کند،بر خلاف ارتودنسی ثابت که روی دندانها فیکس میشود و بیمار ارتودنسی نمیتواند آنرا جا به جا کند.

پلاک متحرک ارتودنسی : به دستگاه های ارتودنسی که در ارتودنسی متحرک استفاده می شوند پلاک متحرک یا به اختصار پلاک می گویند.

انواع پلاک متحرک ارتودنسی :

1- پلاک ارتودنسی اصلاح کننده ناهنجاری های فک (مانند بزرگی فک بالا یا پایین ،کوچکی فکی بالا یا پایین ،تنگی فک بالا):به اصلاح و درمان فک توسط این پلاک ها ، ارتوپدی فک گفته میشود.

2- پلاک ارتودنسی  اصلاح کننده ی نامرتبی دندانها: درمان شلوغی یا نامرتبی دندانها توسط این پلاک ها انجام میشود.همچنین وقتی دندان شیری زودتر از موعد کشیده میشود جهت نگهداری فضای دندان کشیده شده یا باز پس گیری فضای از دست رفته از پلاک ارتودنسی استفاده می شود.

3-پلاک  ارتودنسی نگهدارنده ی درمان : بعد از پایان درمان ارتودنسی، جهت حفظ نتایج درمان انجام شده  توسط متخصص ارتودنسی به بیمار تحویل داده می شود.

سن مناسب جهت درمان ارتودنسی با  پلاک متحرک توسط متخصص ارتودنسی : پلاک های درمان کننده  ی مشکلات فک در سنین زیر 14 سال استفاده می شود،یا به عبارت درست تر تا زمانی که رشد فک به پایان نرسیده باشد. و بزرگترین مزیت آنها این است که نیاز به جراحی فک در سنین بزرگسالی تا حدود زیادی کاهش می یابد یا حذف می شود.طبق تحقیقات به عمل آمده این درمان سبب افزایش اعتماد به نفس کودک یا نوجوان دارای مشکل فکی میشود.زیرا کودک یا نوجوان ممکن است به سبب داشتن مشکل فکی و به دنبال آن ظاهر نامناسب اش ،از سوی دوستان و همکلاسی ها مورد تمسخر قرار گیرد.لذا ارتوپدی فک باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

پلاک های ارتودنسی  اصلاح کننده دندانها در تمام گروههای سنی قابل استفاده اند. تعیین این که مشکل کدام دسته از بیماران با پلاک متحرک ارتودنسی اصلاح می شود نیاز به ویزیت توسط یک متخصص ارتودنسی خوب  دارد.پلاک های ارتودنسی به عنوان فضانگهدار حتمازیر نظر  متخصص ارتودنسی استفاده شود.

پلاک های نگهدارنده ی درمان ارتودنسی در تمام بیمارانی که درمان ارتودنسی آنها به پایان رسیده است قابل استفاده است و محدودیت سنی ندارد.

مزیت های ارتودنسی متحرک توسط متخصص ارتودنسی  : کاهش ریسک ابتلا به بیماری های لثه و پوسیدگی های دندانی در مقایسه با درمان ارتودنسی ثابت. زیرا بیمار می تواند پلاک ارتودنسی را از دهان خارج ساخته و  به راحتی آن را تمیز کند و رعایت بهداشت دندان ها نیز آسانتر است.

درمان  ارتودنسی انتخابی در ورزشکاران توسط متخصص ارتودنسی :

زیرا می توانند هنگام تمرینات، پلاک  ارتودنسی را از دهان خارج سازند،امروزه حتی ورزشکاران ورزشهای رزمی هم میتوانند درمان ارتودنسی انجام دهند.

کوتاه تر بودن طول درمان نسبت به ارتودنسی ثابت: به طول معمول 6 ماه زمان برای حصول نتیجه ی درمان با ارتودنسی متحرک کافی است. اما تعیین زمان دقیق پس از بررسی پیچیدگی درمان توسط  متخصص ارتودنسی امکان پذیر است.

کلید دستیابی به بهترین نتیجه ی درمانی با ارتودنسی متحرک: *همکاری بیمار* با متخصص ارتودنسی است.بیمار همکار توصیه هایمتخصص ارتودنسی را اجرا می کند  و معجزه ای که در ظاهرش روی می دهد را با چشم میبیند .

به کار بردن توصیه هایی که در هر جلسه ی ملاقات با متخصص ارتودنسی به شما گفته می شود نتیجه درمان ارتودنسی را ایده آل می کند.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


آمار بازدید از سایت

  • 0
  • 65
  • 25
  • 108
  • 32
  • 817
  • 75,961

معرفی کلینیک مهر و ماه

logo-white-small

کلینیک دندانپزشکی مهر و ماه ارئه دهنده بهترین خدمات دندانپزشکی زیبایی با استفاده از تجهیزات بروز دنیا می باشد.
آدرس: اصفهان
خیابان ارباب ، روبروی پارکینیگ شهرداری ، کلینیک دندانپزشکی مهر و ماه
تلفن تماس : 36625481

نظر سنجی

Copyright by BoldThemes 2016. All rights reserved.